Funkcionális Táplálkozási Tanácsadás

Szücs Réka Életmód

Szücs Réka Életmód

Hajhullás, korai őszülés, töredezett gyenge haj

2024. február 08. - szücsrekaeletmod

black_white_haircut_salon_instagram_post.jpg

A hajkoronánk egészsége meghatározza, hogy milyen benyomást keltünk az emberekben. Az egészséges, dús haj erőt és magabiztosságot sugároz, a fakó és töredezett viszont éppen ellenkezőleg hat. Még a közérzetünket is befolyásolja. Genetikailag lehet ugyan vékonyszálú és kevesebb hajunk, ám a megfelelő tápanyag ellátottság és a hormonrendszer egészsége igen is sokat dobhat az összképen. A nők nagy részét érintő dolgok ezek, ám az okok feltárását illetően elég sokszor zsákutcába szokott futni a történet.

Összegyűjtöttem pár állapotot aminek köze lehet a hajkoronát érintő elváltozásokhoz. Persze nem csak a haj állapotát kell ilyenkor nézni hanem az összes többi tünetet együttvéve.

Általános tápanyaghiány: leginkább a cink, réz és szelén, illetve általánosan a B-vitamin hiány, ami közrejátszhat a haj állapotának romlásában. Ezen felül sokan nem számolnak az elégtelen jódbevitellel sem. Fogamzásgátló szedése esetén, illetve annak elhagyása után különösen fontos a cink pótlása. A cinket pótolhatjuk ha tengeri herkentyűket, szárnyasokat, alkalmanként vörös húsokat fogyasztunk, de étrend-kiegészítő formában is jó megtámogatni a szervezet feltöltését. Napi 15-30mg-nál többet ne szedjünk. Fontos még megemlíteni a rezet is hiszen kevéssé ismert tény, hogy hiánya a korai őszülésben igen nagy szerepet játszik. A szelén és a jód a pajzsmirigy támogatása mellett a haj állapotára is kihatással lehet. A szelént könnyű túladagolni emiatt pont ellentétes hatást vált ki, azaz hajhulláshoz és töredező körmökhöz vezethet. Éppen emiatt napi 200 μg-nál többet szedjünk, nőként pedig főleg. Itthon a talaj rendkívül szelén hiányos ezért ha táplálékból akarnánk fedezni a napi szelén adagot akkor a paradió bizonyulhat a legjobb választásnak.

Mindemellett a pajzsmirigy alulműködése, IR, is eredményezhet gyenge, töredezett, idejekorán őszülő hajat. Ennek megállapítására szükség van különböző laborvizsgálatokra, és ha, a gyanú beigazolódott akkor az életmód gyökeres megváltoztatása és a megfelelő étrendkiegészítők célzott alkalmazása jelentős javulást eredményezhet.

 

Házi granola

Házi granola recept

granola.jpg

A granola egy finom és egészséges alternatíva reggelire – a méz pedig egy olyan étel, amit több okból is kerülni érdemes, illetve nagy mennyiségben nem javasolt fogyasztani bizonyos esetekben Éppen emiatt alkottam meg egy olyan receptet amivel a zabkásádat fel tudod dobni és még a vércukrod sem fog tőle elszállni. A természetes édesítők kevesebb bélpanaszt tudnak okozni emiatt esett a választás a juharszirupra melyet FODMAP étrenden élőként is lehet használni. Ez egy alaprecept melyet át tudsz alakítani annak függvényében, hogy mi van otthon. Én leginkább nasinak szoktam felhasználni. Kiváló például az alpro kókuszjoghurtjához ( zöldeskék dobozos) keverve éretlen banánnal és pisztáciavajjal.

 

  • 5 dkg szezámmag
  • 5 dkg mazsola, elhagyható

  • 10 dkg zabpehelycsipet fahéj vagy mézeskalács fűszerkeverék, ez el is hagyható

  • 5-8 dkg magkeverék vegyesen ( mandula, mogyoró, pekándió stb, ami van otthon)

  • 100 ml kókuszolaj és 120 ml juharszirup ( a méz helyett ettől lesz kissé ragacsosabb)

  • 1 marék kókuszreszelék

  • liofizált eper, kb egy marék

Elkészítés: Az alapanyagokat - a juharszirup és a kókuszolaj kivételével - összekeverem, majd egy tálbanés csak ezután locsolom meg a kókuszolajal és a juharsziruppal. Sütőpapírral bélelt tepsiben egyenletesen elosztom.a masszát. 150 fokra előmelegített sütőbe teszem. Nagyjából 30 percet sütöm, közben többször átforgatom a keveréket, hogy egyenletesen megpiruljon.

 

süti beállítások módosítása