Funkcionális Táplálkozási Tanácsadás

Szücs Réka Életmód

Szücs Réka Életmód

Menopauza

2024. február 27. - szücsrekaeletmod

 

neutral_brown_gray_minimalist_photo_instagram_story.pngA termékeny korú nőket érintő hormonális panaszokon túl most a változó korban lévő hölgyekről is ejtsünk szót. Kevésbé foglalkoznak vele, mint a termékeny korúakkal, viszont az élet szerves részét képezi. Ahhoz, hogy a menopauza ne viseljen annyira meg minket, ahhoz már termékeny korunkban érdemes tudatosan készülni. Véleményem szerint amennyiben a hormonális problémákat sikeresen kezeljük életmódváltással és magunkra ( értem ezalatt belső igényeinket is) való odafigyeléssel, akkor az átmenet egy másik női minőségbe lényegesen könnyebb lesz. Változókorban a petefészek működése csökken, majd leáll. A tüsző érése már a menopauzát megelőzően lassulni kezd. Ennek jele, hogy a ciklus hossza változékonyabb lesz. Persze nem mindegy, hogy ez hány éves korban jelenik meg. Létezik korai menopauza is, ami 40 éves kor előtt következik be és hormonális egyensúlytalanság ágyaz meg neki. Függ genetikai tényezőktől is de átlagosan 45-55 éves kor között zajlik le. Az FSH megemelkedik mivel a petefészek nem termel elegendő ösztrogént. Ösztrogén csökkenés mellett a progeszteron is csökken mivel kimaradozik / megszűnik a peteérés. Ha a petefészek nem termel ösztrogént a zsírszövet attól még fog a menopauza után is. Itt nagyon fontos megjegyezni, hogy mekkora túlsúllyal megy neki az illető a változókornak. Minél nagyobb a túlsúly annál nagyobb mértékű lesz az ösztrogéndominancia. Az ösztrogéndominanciát minden életkorban komolyan kell venni, termékeny korban a fogantatást tudja gátolni, változó korban meghatározza a hőhullámok erősségét, fejfájást, súlyarapodást, hüvelyszárazságot, libidóhiányt tud okozni. Ezen állapotoknak nem kedvez a nyugati étrend. Tanulmányok szerint a gluténmentes, mediterrán típusú étrend jelentősen enyhíti az ösztrogéndominancia tüneteit. Omega 3-9-ben gazdag ételek: tengeri/édesvízi halak, olívabogyó/olaj fogyasztása mellett a keresztesvirágú zöldségek étrendbe való beiktatása segíti a máj és epe munkáját. Színanyagokban gazdag zöldségek fogyasztása mellett a tejtermékek kerülése a gyulladások és szintén az ösztrogéndominancia csökkentésében játszik szerepet. Az Omega-6 teljes kiiktatása rendkívül előnyös (olajos magok tartalmazzák). Hogy segítsük a máj méregtelenítési munkáját Brokkoli, vizitorma, articsóka, kolin és inozitol pótlása jó megoldás lehet, de ezt is személyre szabottan.

"Aki nem glutén érzékeny az nyugodtan ehet glutént"

"Aki nem glutén érzékeny az nyugodtan ehet glutént"

brown_bread_instagram_post.jpg

Igazából számtalanszor belefutottam ebbe a mondatba, és sokan azzal érvelnek, hogy ha nem fogyasztasz glutén tartalmú élelmiszert miközben "nincs is bajod" tőle akkor még tápanyaghiányos is lehetsz. Azért valljuk be ez az érvelés igen gyenge lábakon áll. De nézzük meg mi is a helyzet kicsit más szemszögből.

Ha nem vagyunk lisztérzékenyek, akkor nem kimondottan a gluténra magára adhat a szervezet negatív reakciót. Ezek a fajta gabonák tartalmaznak jelentős mennyiségben fruktánokat is, amik még mindig igen sok embernél okoznak emésztési panaszokat. A fruktánok a fruktózhoz nagyon hasonlóak és mint ismeretes, a fruktóz is bizonyos mennyiség felett okozhat panaszokat. A fruktánok emésztetlenül haladnak át a bélrendszeren. A vastagbél bizonyos bacijainak pedig tökéletes tápanyagot jelentenek. Melléktermékként gázokat termelnek, innen a puffadás és a gázosodás mint gyakori tünet. Az, hogy kinél mennyi az a mennyiség, ami problémát okoz az egyénenként változik, ezért nagyon nehéz belőni. Tényleg egyéni tapasztaláson múlik, hogy ki menyit tolerál. Alapvetően ezeknek az élelmiszereknek a csökkentése / elhagyása rengeteg problémát meg tudna oldani. Régen ez ellen úgy védekeztek, hogy segítségül hívták a fermentálást vagyis a kovászolást. Ma már ez kevéssé divat mivel az így kapott kenyér például jóval hosszabb ideig készül, hiszen a baciknak idő kell a fermentáláshoz. Ezt pedig a modern társadalomnak „nincs ideje kivárni”, nem gazdaságos, nem praktikus. És még ha egy kenyér a hipermarketek polcain kovászosként is van hirdetve akkor sem lehetünk biztosak benne, hogy egyéb adalék nem került-e a kenyérbe, ami szintén problémás. Mivel az emberek a glutén tartalmú élelmiszereket ultrafeldolgozott formában és mértéktelenül fogyasztják, ezért hosszú távon gondolni kell a szénhidrát anyagcsere zavarok megjelenésére. Ezek a késztermékek tápértékkel ritkán bírnak, így hát felmerül a kérdés, hogy valóban szükség van-e rájuk. Helyettesítésük a gluténmentes lisztekkel nem minden esetben jobb választás mivel ezek a termékek ugyanúgy acellulárisak ( feldolgozottak). Főétkezésekhez legjobb ha színekben gazdag gyökérzöldségeket, burgonyát, batátát, céklát, répát, kelbimbót..stb használunk. De felmerül a kérdés, hogy miért volna rosszabb egy hajdina, quinoa köretnek mint például egy nokedli, amikor tovább laksz tőle jól és nem tör rád újabb falási roham fél órán belül? :)

Hajhullás, korai őszülés, töredezett gyenge haj

black_white_haircut_salon_instagram_post.jpg

A hajkoronánk egészsége meghatározza, hogy milyen benyomást keltünk az emberekben. Az egészséges, dús haj erőt és magabiztosságot sugároz, a fakó és töredezett viszont éppen ellenkezőleg hat. Még a közérzetünket is befolyásolja. Genetikailag lehet ugyan vékonyszálú és kevesebb hajunk, ám a megfelelő tápanyag ellátottság és a hormonrendszer egészsége igen is sokat dobhat az összképen. A nők nagy részét érintő dolgok ezek, ám az okok feltárását illetően elég sokszor zsákutcába szokott futni a történet.

Összegyűjtöttem pár állapotot aminek köze lehet a hajkoronát érintő elváltozásokhoz. Persze nem csak a haj állapotát kell ilyenkor nézni hanem az összes többi tünetet együttvéve.

Általános tápanyaghiány: leginkább a cink, réz és szelén, illetve általánosan a B-vitamin hiány, ami közrejátszhat a haj állapotának romlásában. Ezen felül sokan nem számolnak az elégtelen jódbevitellel sem. Fogamzásgátló szedése esetén, illetve annak elhagyása után különösen fontos a cink pótlása. A cinket pótolhatjuk ha tengeri herkentyűket, szárnyasokat, alkalmanként vörös húsokat fogyasztunk, de étrend-kiegészítő formában is jó megtámogatni a szervezet feltöltését. Napi 15-30mg-nál többet ne szedjünk. Fontos még megemlíteni a rezet is hiszen kevéssé ismert tény, hogy hiánya a korai őszülésben igen nagy szerepet játszik. A szelén és a jód a pajzsmirigy támogatása mellett a haj állapotára is kihatással lehet. A szelént könnyű túladagolni emiatt pont ellentétes hatást vált ki, azaz hajhulláshoz és töredező körmökhöz vezethet. Éppen emiatt napi 200 μg-nál többet szedjünk, nőként pedig főleg. Itthon a talaj rendkívül szelén hiányos ezért ha táplálékból akarnánk fedezni a napi szelén adagot akkor a paradió bizonyulhat a legjobb választásnak.

Mindemellett a pajzsmirigy alulműködése, IR, is eredményezhet gyenge, töredezett, idejekorán őszülő hajat. Ennek megállapítására szükség van különböző laborvizsgálatokra, és ha, a gyanú beigazolódott akkor az életmód gyökeres megváltoztatása és a megfelelő étrendkiegészítők célzott alkalmazása jelentős javulást eredményezhet.

 

Házi granola

Házi granola recept

granola.jpg

A granola egy finom és egészséges alternatíva reggelire – a méz pedig egy olyan étel, amit több okból is kerülni érdemes, illetve nagy mennyiségben nem javasolt fogyasztani bizonyos esetekben Éppen emiatt alkottam meg egy olyan receptet amivel a zabkásádat fel tudod dobni és még a vércukrod sem fog tőle elszállni. A természetes édesítők kevesebb bélpanaszt tudnak okozni emiatt esett a választás a juharszirupra melyet FODMAP étrenden élőként is lehet használni. Ez egy alaprecept melyet át tudsz alakítani annak függvényében, hogy mi van otthon. Én leginkább nasinak szoktam felhasználni. Kiváló például az alpro kókuszjoghurtjához ( zöldeskék dobozos) keverve éretlen banánnal és pisztáciavajjal.

 

  • 5 dkg szezámmag
  • 5 dkg mazsola, elhagyható

  • 10 dkg zabpehelycsipet fahéj vagy mézeskalács fűszerkeverék, ez el is hagyható

  • 5-8 dkg magkeverék vegyesen ( mandula, mogyoró, pekándió stb, ami van otthon)

  • 100 ml kókuszolaj és 120 ml juharszirup ( a méz helyett ettől lesz kissé ragacsosabb)

  • 1 marék kókuszreszelék

  • liofizált eper, kb egy marék

Elkészítés: Az alapanyagokat - a juharszirup és a kókuszolaj kivételével - összekeverem, majd egy tálbanés csak ezután locsolom meg a kókuszolajal és a juharsziruppal. Sütőpapírral bélelt tepsiben egyenletesen elosztom.a masszát. 150 fokra előmelegített sütőbe teszem. Nagyjából 30 percet sütöm, közben többször átforgatom a keveréket, hogy egyenletesen megpiruljon.

 

süti beállítások módosítása